fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lewica na obchodach Święta Niepodległości

W całym kraju reprezentantki i reprezentanci Lewicy składali wieńce pod pomnikami oraz tablicami upamiętniającymi ludzi oraz wydarzenia, które związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. W Jędrzejowie delegacja Lewicy złożyła okolicznościową wiązankę pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Obchodzimy dziś 104. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 11 listopada nie świętujemy sukcesu danej partii, ale wolność! 11 listopada był końcem, ale i początkiem - ogromną zmianą! Wywalczoną przez ludzi o różnych poglądach i przekonaniach, ale połączonych celem, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W Narodowe Święto Niepodległości nie dajmy skrajnej prawicy narzucić sobie definicji słowa patriota. Nie pozwólmy prawicy gumkować historii. Lewica już w XIX wieku podejmowała walkę o Polskę niepodległą, gdzie wszyscy obywatele będą równi.

To ludzie lewicy czynnie walczyli o niepodległość Polski i płacili za to daniną krwi lub więzieniem. Marcin Kasprzak, Ludwik Waryński, Stefan Okrzeja, Józef Piłsudski - to najbardziej znane dziś nazwiska, a podobnych do nich były setki. Idea socjalizmu była nierozerwalnie połączona z ideą odzyskania przez Polskę niepodległości, bez zmiany politycznej nasz kraj nie odzyskałby wolności.

Bez abdykacji Kajzera, Cesarza i Cara - czyli upadku starego porządku, nie byłoby możliwe odrodzenie Polski. Ludzie lewicy to rozumieli, tylko zmierzch starego świata był szansą dla powstania nowej Polski. W tym czasie politycy prawicy myśleli o mandatach w Dumie albo o poszerzeniu autonomii w ramach Cesarstwa Niemieckiego.

Pierwsze rządy niepodległej Polski to również lewica – Ignacy Daszyński w nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołuje Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polski. Na czele pierwszego rządu po 11 listopada 1918 r. stanął socjalista Jędrzej Moraczewski, a jego skład i program w dużej mierze pokrywał się z rządem Ignacego Daszyńskiego, który pierwotnie miał stanąć na czele tego gabinetu. Rząd Moraczewskiego wprowadził szereg reform społecznych, a które po raz pierwszy zostały ogłoszone w Manifeście Tymczasowego Rządu Polskiej Republiki Ludowej w Lublinie 7 listopada 1918 r., a które wciąż pozostają aktualne: świeckie nauczanie w szkołach; równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości; prawo o ochronie pracy, ubezpieczeniu od bezrobocia, chorób i na starość; 8-godzinny dzień roboczy; wolność sumienia, słowa, zgromadzeń i związków zawodowych.

Lewica sięgając pamięcią do Rządu Tymczasowego będzie walczyć w Sejmie o realizację tych postulatów. Pójdziemy dalej i wprowadzimy kolejne progresywne rozwiązania, ponieważ Lewica wzorem Ignacego Daszyńskiego patrzy w przyszłość, ale nie rok, nie dwa lata, ale dziesięć, dwadzieścia i trzydzieści lat.

 

Zdjecie5

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem