Poprzedni minister środowiska, pan Michał Woś, w ostatnim dniu swojego urzędowania przesłał projekt rozporządzenia w sprawie zmian granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego do dziewięciu wybranych przez siebie organizacji pozarządowych. Projekt ten nie został opublikowany w Biuletynie Informacji ministerstwa. Zachodzi zatem uzasadniona obawa, iż naruszony został art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody
„Określenie i zmiana granic parku narodowego może nastąpić (…) po zaopiniowaniu, w terminie 30 dni od dnia przedłożenia tych zmian, przez zainteresowane organizacje pozarządowe”. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, aby zmniejszyć obszar parku narodowego, należy wykazać, że obszar ten utracił swoje walory przyrodnicze i kulturowe. Projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie zmniejszenia obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego zupełnie pomija stan wartości kulturowych na Łyścu. Klasztor na Łyścu jest wpisany do rejestru zabytków. Również sam masyw Łysej Góry (Łyśca) został objęty szczególną formą ochrony poprzez wpis do rejestru zabytków jako Rezerwat Archeologiczny „Łysa Góra”. Dane przyrodnicze potwierdzają wysoką, ponadprzeciętną wartość przyrodniczą i kulturową Świętego Krzyża. Zostało to potwierdzone badaniami naukowymi. Społeczność ogólnopolska jest przeciwna planom zmniejszenia o ten unikalny i szczególnie ważny dla historii Polski fragment ŚPN. Zaznaczam, że o planach zmniejszenia ŚPN bardzo negatywnie wypowiadali się ekolodzy, a także organizacje pozarządowe. W swoich dwóch poprzednich interpelacjach dotyczących planów zmniejszenia powierzchni Świętokrzyskiego Parku Narodowego informowałem, iż mieszkańcy województwa
świętokrzyskiego negatywnie opiniują planowane zmiany. Ingerencja w granice parku narodowego powinna być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami regionu oraz ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody, a nie narzucona z pobudek politycznych czy ideologicznych.
Majac powyższe na uwadze poseł Andrzej Szejna złożył na ręce ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki interpelację z z apytaniami:
1. Czy zamierza Pan powstrzymać skandaliczne i bezprawne procedowanie projektu Rozporządzenia dotyczącego zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego?
2. Czy według Pana konsultacje społeczne dotyczące projektu Rozporządzenia w sprawie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego są przeprowadzane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody?
3. Na jakiej podstawie Ministerstwo wydało opinię o bezpowrotnej utracie wartości przyrodniczej przez 1,3 ha Świętokrzyskiego Parku Narodowego?
4. Na podstawie jakich danych Ministerstwo twierdzi, iż walory kulturowe Świętego Krzyża zostały utracone?
5. Czy wyłączanie dotychczasowych terenów ze ŚPN i włączanie w jego granice terenów o nierozpoznanej wartości przyrodniczej, w dodatku znacznie od Parku oddalonych, jest merytorycznie uzasadnione?